استفاده از نانو تکنولوژی در خوراک دام

استفاده از نانو تکنولوژی در خوراک دام
کلمه نانو از ریشه nanus به معنی قد کوتاه گرفته شده است. فناوری نانو مطالعه پدیده ها و دست ورزس مواد در مقیاس های نانو است که در آن خواص مواد متفاوت از مقیاس های بزرگ تر است. دست ورزی و اصلاح یک ماده در مقیاس نانو موجبات بهبود عملکرد مولکول های غذایی را برای ذی نفع سازی بازدهی و تولید چارپایان را فراهم کرده است. نانوتکنولوژی پتانسیل بهبود ارزیابی غذایی را داشته و به عنوان ابزاری جدید برای رساندن مواد غذایی به مناطق هدف عمل کرده و ابزاری برای تشریح متابولیسم و فیزیولوژی عناصر مغذی است.

اندازه ذرات مواد معدنی به عنوان افزودنی های غذایی در شکل نانوذرات از دیوار روده عمل کرده و وارد سلول های بدن سریع تر از مواد معمولی با ندازه بزرگ تر شده و به این ترتیب زیست فراهمی را بهبود می بخشد. هم چنین چالش های در خصوص ظهور عناصر غذایی نانو وجود دارد که شامل تغییر در متابولیسم، سمیت و اثرات زیست محیطی موتد نانو مقیاس در مقایسه با مواد میکرو می باشد و به این ترتیب پیامد های زیاد آن بایستی در نظر گرفته شود. از این روی فناوری نانو را می توان در تغذیه دام ها برای بهبود قابلیت دسترسی زیستی عناصر مغذی، عملکرد تولید و نیز وضعیت ایمنی در دام ها مورد استفاده کرد.

ذرات نانو بر اساس توانایی حمل ترکیبات مختلف و شرایط مختلف واکنش نشان می دهند. فناوری نانو به صورت درک و کنترل مواد در مقیاس نانو تعریف شده و ابعاد آن تقریبا بین ۱ و ۱۰۰ نانو متر است که در آن پدیده های منحصر به فرد امکان استفاده از کاربردهای جدید را بر اساس طرح نانوتکنولوژی ملی آمریکا می دهد. یک نانمو متر یک میلیاردم متر است. فناوری نانو از ساختار های زیر ۱۰۰ نانو متر استفاده کرده و ۱۰۰ برابر باریک تر از قطر یک تار موی انسان است.
فناوری نانو در تغذیه دام ها چهار کاربرد احتمالی دارد. این چهار کاربرد عبارتند از:

. تجویز دارو، مواد مغذی، پروبیوتیک ها و …

. تشخیص و درمان بیماریها با نانو ذرات امکان شناسایی و حذف علت این بیماری بدون نیاز به عمل جراحی را می دهد.

. رجیستری هویت که امکان پیگیری تاریخچه فرآورده های حیوانی را فراهم می کند

. مدیریت تولید مثل با ایمنوسنسورهای هورمونی

نانو ذرات همچنی می توانند به عنوان مواد افزودنی و مکمل برای بهبود تولید دام مورد استفاده قرار بگیرند. نانو کپسول ها به عنوان حامل اسانس، طعم، آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی و مواد شیمیایی گیاهی به منظور فراهمی زیستی نیز استفاده می شوند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *