خوراکی های مکمل انرژی‌زا برای طیور

ذرت و گندم، منابع اصلی انرژی‌زا برای مرغ های گوشتی، محسوب می شوند. ذرت، ماده ای بسیار پرانرژی در خوراک است که تنها مشکل آن، این موضوع است که چربی لاشه را زرد و نرم می کند که  اغلب مشکل خاصی به محسوب نمی شود و حتی در بعضی از بازارها، نوعی مزیت محسوب می شود. از طرف دیگر، گندم این مشکل را ندارد اما حاوی انرژی کمتری است.
خوراکی هایی که به عنوان منبع انرژی جایگزین در این مقاله معرفی می شوند بر اساس تجربه و ارتباط با مشتریان در سراسر دنیا، مورد بررسی قرار گرفته اند.

  ضایعات نانوایی

استفاده از ضایعات نانوایی در خوراک، هم می تواند مفید باشد و هم مضر. ضایعات نانوایی، می تواند از هزاران ماده غنی از نشاسته و چربی تشکیل شده باشد، مانند پاستا، کیک، نان، خرده های سیب زمینی، انواع شیرینی . حتما باید میزان نمک، شکر، نشاسته و روغن و چربی را بدانید تا نه تنها به میزان صحیح، در فرمولاسیون خوراک از آن ها استفاده کنید، بلکه کیفیت آن ها را نیز ارزیابی کنید. بعضی از محصولات، بهتر از سایرین می باشند که این امر، فقط به دلیل بالا بودن کیفیت آن ها نیست بلکه به دلیل میکس مناسب تر مواد اولیه نیز می باشد. به طور کلی، برای مرغ های گوشتی، نباید محصولی با میزان پایین لاکتوز و شکر استفاده نمود و بهتر است که از محصولاتی با روغن بالا (با آنتی اکسیدان اضافه شده) و نشاسته، استفاده کرد.

غلات کوچک

تمام غلات، به جز ذرت و گندم را می توان به عنوان مواد اولیه کوچک نام برد. در میان همه غلات، فقط ذرت خوشه‌ای می تواند به عنوان جایگزین برای این دو منبع انرژی استفاده شود. بسیاری از مواد غذایی جایگزین، حاوی مقدار زیادی پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای هستند که هضم انرژی را کاهش می دهند و در نتیجه، موجب چسبناک شدن مدفوع می شوند و به طور کلی، مانند عامل ضد مغذی، البته نه ضد مغذی سمی، عمل می کنند. برای کاهش تاثیرات ضد مغذی ها، از آنزیم ها استفاده می شود که کمابیش موفق عمل می کنند. زمانی که از غلات های کوچک استفاده می شود، بهتر است که از ترکیبی از آن ها یا مقادیر کم آن ها به همراه غلات بزرگ یا منبع انرژی دیگری استفاده کنید. اطلاع از منابع این مواد اولیه، اغلب برای متخصصان تغذیه کفایت می کند تا بتوانند کیفیت آن ها را تعیین کنند و به بهترین شکل، آن ها را با آنزیم ها و دیگر مکمل ها یا مواد اولیه دیگر، تنظیم کنند

سویاهای پرچرب

سویاهای پرچرب برای کاهش عوامل ضد مغذی موجود در سویاها، اکسترود می شوند؛ چنین چیزی در مورد کنجاله های سویای تست شده نیز صادق است. سویاهای پرچرب اکسترود شده، معمولا ماده ای گران قیمت هستند اما اگر در داخل خانه پرورش داده شوند و به طریق ارزان قیمت پخته شوند، می توانند به منبع مناسبی از انرژی و پروتئین تبدیل شوند.

نشاسته تاپیوکا (مانیوک یا کاساو)

نشاسته تاپیوکا (کاساو) محصولی است که از منطقه آسیای شرقی و دیگر مناطق، استخراج می شود و به دیگر کشورهای جهان صادر می شود. این ماده اگر به درستی فرآوری نشود، می تواند منجر به سیانوز یا خفگی پرنده شود. با افزایش میزان این ماده، نگرانی از بروز خفگی، بیشتر می شود اما به طور طبیعی، کاساو که به شکل تجاری از سوی بازرگانان بین المللی فروخته می شود، کیفیت بالایی دارد. نشاسته تاپیوکا، مقدار بالایی نشاسته دارد اما حاوی هیچ پروتئینی نیست و در نتیجه نمی توان آن را جایگزین غلات نمود

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *