دستگاه گوارش طیور

هضم غذا در طیور

انقباضات دستگاه گوارش طیور (GI) یا حرکات آن، برای به حرکت درآوردن مواد مورد هضم در دستگاه گوارش، کمک به کاهش اندازه ذرات غذا (به ویژه در داخل سنگدان)، مخلوط کردن مکانیکی مواد مورد هضم با ترشحات دستگاه گوارش (آنزیم ها و اسید ها) مورد نیاز می باشد. “در مطلب قبلی راجع به هضم غذا در طیور بیشتر صحبت کردیم. در اینجا بخوانید (هضم غذا در طیور)

حجم و چگالی مواد مورد هضم

سرعت عبور از دستگاه گوارش طیور را مشخص می کند. غذاهایی مانند کربوهیدرات های پیچیده که به سختی قابل هضم هستند، نسبت به غذاهایی که به آسانی هضم می شوند، سرعت عبور کمتری دارند. این تنظیم ها توسط هورمون های ترشح شده از روده و پانکراس و هم چنین توسط اعصاب داخلی دستگاه گوارش و اعصاب خارجی که از مغز و نخاع منشا می گیرند، انجام می شود.هنگامی که غذا در دستگاه گوارش وجود نداشته باشد، حرکات آن به حداقل می رسد.

در هنگام غذا خوردن و حتی قبل از اینکه حیوان شروع به غذا خوردن کند، حرکات دستگاه گوارش افزایش می یابد. نوع ماده ی بلع شده، میزان و نوع حرکات دستگاه گوارش را مشخص می کند.

بخش پروکسیمال معده

پروکسیمال که (پروونتریکولوس) و یا معده غده ای نامیده می شود و پر از غده هایی است که موکوس و اسید کلریدریک در سیستم دستگاه گوارش طیور، ترشح می کنند. اسید کلریدریک نقش عمده ای در هضم پروتئین ها ایفا می کند.

بخش دیستال در دستگاه گوارش طیور

تحت عنوان معده ی ماهیچه ای یا سنگدان شناخته می شود که عمل مهم آن آسیاب کردن دانه های خورد شده توسط طیور می باشد. هم چنین، سنگدان حفره ای است که در آنجا تجزیه ی شیمیایی پروتئین ها شروع می شود. سنگ ریزه های کوچک نیز به این فرآیند کمک می کند. سنگدان از دو جفت ماهیچه متقابل که ماهیچه ی ضخیم و ماهیچه ی نازک نامیده می شوند، تشکیل شده است.

مطالعات اولیه ما نشان داد که هر سیکل انقباضی با انقباض هم زمان هر دو ماهیچه ی نازک شروع و با انقباض قسمت ابتدایی دوازدهه در نزدیکی پیلور ادامه و در کل دوازدهه گسترش می یابد.

سپس، ماهیچه های ضخیم سنگدان منقبض شده و چرخه انقباض با یک بار انقباض معده غده ای به پایان می رسد. انقباض ماهیچه های ضخیم، نیروی لازم برای خرد کردن و ریز کردن دانه های خورده شده را فراهم می کند. چندین عامل، تعداد سیکل های انقباضی معده ای- روده ای را تحت تاثیر قرار می دهد.در طول روز، زمانیکه پرنده در حال غذا خوردن است، انقباضات معده ای سه بار در هر دقیقه انجام می گیرد و دوازدهه نیز به ازای هر سیکل انقباضی معده، سه انقباض انجام می دهد.

آناتومی و فیزیولوژی اختصاصی دستگاه گوارش طیور منعکس کننده تغییرات ایجاد شده در جهت سهولت امر پرواز می باشد. این تغییرات شامل حداقل کردن وزن دستگاه گوارش طیور از طریق کاهش طول و حجم آن و قرار گرفتن دستگاه گوارش و وزن مربوطه آن در مرکز بدن می باشد.

دستگاه گوارش پرندگان در مقایسه با پستانداران، دارای تعداد اندام بیشتری بوده که به نوبه ی خود، همکاری بین اندامی را می طلبد. دستگاه گوارش طیور با منقار آغاز شده که به دنبال آن دهان بدون دندان، زبان، حلق، مری، چینه دان، پیش معده، سنگدان، روده، سکومها، راست روده، کلواک و مخرج قرار گرفته اند. غدد ضمیمه دستگاه گوارش طیور شامل و بورس می باشند.

غدد بزاقی

سیستم صفراوی، پانکراس، ضمائم پیر و بورس می باشند. از نظر بافت شناسی دستگاه گوارش طیور از دهان تا مخرج، با یک غشای مخاطی پیوسته پوشیده شده است. این غشای مخاطی حاوی داخلی ترین لایه اپی تلیوم است و در زیر آن لایه های لامینا پروپریا و لامینا ماسکو لاریس قرار گرفته اند و در بسیری از نواحی دستگاه گوارش، لایه ی زیر مخاطی قرار دارد.

این لایه ها مانع ساییدگی دستگاه گوارش طیور هنگام عبور غذا از درون آن شده و همچنین از ورود میکروارگانیسم ها به داخل بدن جلوگیری می کنند. سطح پوششی دستگاه گوارش طیور همچنین جهت جذب انتخابی مواد مغذی و دفع مواد غیر مغذی، تخصص یافته است.

لایه ی زیر مخاطی توسط پوششی ماهیچه ای در برگرفته شده است. این لایه ماهیچه ای ترکیبی از یک لایه ماهیچه ای صاف حلقوی در داخل و یک لایه ماهیچه ای صاف طولی در خارج است. این دو لایه ماهیچه ای در حرکات دستگاه گوارش و مخلوط نمودن مواد هضمی با ترشحات دستگاه گوارش اهمیت دارند.

خارجی ترین لایه ی دستگاه گوارش سروزا است که به نگهداری شکل دستگاه گوارش طیور کمک کرده و اندام های گوارشی را در برابر آسیب های مکانیکی محافظت می کند.روده ها در لابه لای غشاء روده بند که حاوی رگ های خونی است، قرار گرفته است.

ریخت شناسی منقار ثابت ترین جزء سیستم گوارشی در طول دوره زندگی یک پرنده بوده و بیان کننده نسل ها انتخاب در جهت نیازهای فیزیکی به دست آوردن غذا می باشد. منقار همچنین محل ورود هوا به سیستم تنفسی بوده و سوراخ های بینی بر روی منقار بالایی قرار دارند.

 

بخش دوم را می توانید در اینجا بخوانید

بخش سوم را می توانید در اینجا بخوانید

بخش چهارم را می توانید در اینجا بخوانید

 

مطالب مرتبط:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *