غذاهای پرتوانی که برای اثربخشی جیره طیور استفاده می شود

با این وجود که در اثربخشی جیره طیور دو مورد از منشأهای پرتوان خوراک در جهان ذرت و گندم می باشند لذا بهره وری زیادی در رشد و تغذیه طیور ندارند.

طیور هرچیزی را به عنوان غذا میخورند و مرغداری ها از این بابت مواد غذایی مخصوص به خود را برای جیره طیور تدارک می بینند از فراورده های آن ها بهره ببرد. این خوراک می تواند باقی مانده غذای آشپزخانه باشد؛ طیوری از جمله مرغ های گوشتی توانایی رشد با این چنین غذاهایی ندارند. با این وجود که غذاهای زیادی از این قبیل وجود دارد اما برای استفاده درست از آنها نیاز به علم خاصی داریم و با داشتن این علم می توانیم از هزینه های مرغداری بکاهیم.

ذرت با وجود انرژی زیادی که دارد باعث نرم و زرد شدن چربی لاشه می شود. این مسئله علاوه بر اینکه برای اکثریت مشکل به حساب نمی آید بلکه به نوعی منفعت است. گندم همانطور که این مسئله را به وجود نمی آورد، انرژی کمتری نیز دارد و جزو پلی ساکاریدهای غیرنشاسته ای ناپسند می باشد و اگر به آنها آنزیم بیفزاییم، نتیجه بهتر و مطلوب تری به ما می دهد؛ البته با هزینه بیشتر. حال در می یابیم که غذاهای پرتوان خوراک هم با مشکل همراه اند و باید بدانیم چگونه از آنها استفاده کنیم.

گاهاً منشأ های پرتوان دیگری پیدا می شود که بیشتر موجود است و دسترسی به آنها راحت تر. مانند مواد اولیه غذایی انسانی که گاهی دیده شده استفاده از آنها بسیار زیاد شده و این مواد اولیه با قیمت کمتر روانه بازار می شود. برای استفاده از چنین موقعیت هایی که ممکن است همیشه پیش نیاید دو شرط می بایست رعایت شود:

شرط اول – اعتماد بین تامین کننده و مشتری. حال که محصول مورد نیاز “مواد اولیه جایگزین” می باشد، پیشنهاد می شود از تامین کننده های معروف و به نام خریداری شود.

شرط دوم – به کارگیری متخصص با تجربه زیاد در زمینه تغذیه می باشد، زیرا که به توصیه های تأمین کننده ها نمی توان اعتماد کرد (وقتی بیمار می شوید، برای درمان نزد پزشک باید رفت نه داروساز)

حال غذاهای پرتوانی که برای اثربخشی جیره طیور استفاده می شود که به دست آمده از تجربه و کسب اطلاعات از مشتریان در سراسر دنیا می باشد. با وجود آنکه این ۶ ماده بسیار با ارزش به حساب می آیند اما در همه ی مزرعه ها مورد استفاده نمی باشند. گاهی در زمان استفاده از منابع موجود، این مواد باید کنار گذاشته شوند. باید یادآور شد که عملکرد رشد ممکن است کاهش یابد اما اگر هزینه مواد اولیه خیلی پایین باشد، سودآوری کلی مزرعه کاهش می یابد. به همین دلیل باید به یاد داشت که سود آوری خوراک و نرخ رشد، هزینه تولید هر کدام از طیور و مقدار وزن آن ها بررسی شود. در آخر، بهره دهی هر گروه، نشان می دهد چه فعالیت هایی انجام شده است.

 

۱- شیره ی نیشکر

شیره ی نیشکر یا چغندر قند با این وجود که ضررو زیانی ندارد اما همواره در خوراک دهی به طیور گوشتی استفاده نمی شود، لذا جزو مواد نیمه مایع می باشد که نیاز به مطالعه و پژوهش های خاص می باشد.
نیشکر از دسته مواد اولیه موجود در کنجاله های خوراک است، پس اگر در خوراک طیور گوشتی ،میزان مشخصی از این ماده استفاده شود، ایرادی ندارد. نیشکر فواید زیادی در عملیات تولید خوراک داشته لذا جزو مواد اولیه مناسب در فرمولاسیون خوراک طیور به حساب می آید. برای آن که مقدار دقیق نیشکر مورد نیاز را بدانیم باید به قدرت تولید خوراک توجه کنیم.

شیره ی نیشکر و چغندر قند، به یک اندازه مزایا و مشکلات دارند و در صورتی که هردوی آن ها با مقدار معینی ساکاروز و قند میوه یا فروکتوز آمیخته شود، طعم شیرین و مطلوبی به خوراک می دهد.

 

۲- چربی و روغن زیاد

چربی ها و روغن ها گرانند اما گاهاً با قیمت مناسب تر نیز یافت می شود. از این دو می توان به میزان بیش از اندازه، در خوراک طیور اضافه کرد اگر تغییرات وضعیت تنه ی طیور مناسب باشد.
چربی ها و روغن هایی که کیفیت مناسبی ندارند سبب این می شوند که طیور نتوانند از این خوراک استفاده کرده و باید این چربی ها را از خوراک حذف کرد. با در نظر گرفتن مسائل ذکر شده؛ مقدار معین چربی و روغن استفاده شده، به بیشترین مقدار تعیین شده برای لاشه و وسایل ادغام کننده ی خوراک هر شرکت مربوط می باشد.

 

۳- نشاسته مانیوک (تاپیوکا)

کالایی است که از آسیای شرقی و نواحی دیگر، به دست می آید و به کشور های دیگر جهان فرستاده می شود. این نشاسته اگر به درستی تولید نشود، باعث خفه شدن طیور می شود. با زیاد شدن مقدار این ماده، شرایط می تواند از خفه شدن نیز فراتر رود اما معمولاً تابیوکا که از سوی تجار بین المللی به فروش می رسد، باکیفیت می باشد. تاپیوکا حاوی میزان زیادی نشاسته می باشد اما فاقد پروتئین است و جایگزین مناسبی برای غلات نیست.

 

۴- ریز غلات

به غیر از ذرت و گندم، باقی غلات را می توان به عنوان مواد اولیه ریز در نظر گرفت. تنها ذرت خوشه ای است که می تواند جایگزین مناسبی برای این دو منبع پرتوان باشد. اکثر مواد خوراکی جانشین، پلی ساکاریدهای فاقد نشاسته زیادی را شامل می شود که منجر به کم شدن میزان هضم انرژی می شود و در نهایت باعث می شود مدفوع حالت چسبندگی پیدا کند، مانند به وجود آمدن حالت ضد مغذی (نه ضد مغذی سمی) اثر می کند. برای افت این حالات، بکارگیری آنزیم ها می تواند مناسب باشد.

وقتی از ریز غلات استفاده می شود، پیشنهاد می شود از مخلوط چند نوع از آنها و یا مقداری ریز غلات به همراه غلات بزرگ استفاده شود. متخصصان تغذیه به تنهایی می توانند وضعیت آنها را مشخص کرده و ترکیب آنها با آنزیم ها و مواد اولیه دیگر را ساماندهی کنند.

 

۵- کنجاله سویا

کنجاله سویا جزو مآخذ سرشار از پروتئین برای خوراک حیوانات در سراسر جهان می باشد که این موضوع گویای این است که سویا منشأ انرژی خوبی نیست. باید به یاد داشت که هر سویایی به دلیل دارا بودن پروتئین زیاد پرورش داده نمی شود لیکن برای روغن موجود در آنهاست که مهم به نظر می رسند. سویا به طور عادی شامل ۳۸ درصد روغن است و هنگامی که انواع سویاها در دسترس می باشد، بهره گیری از آنها می تواند به صورت ماده نامحلول در آب پوشش دار و در غالب کپسول باشد که نظیر لیپیدهای روغن ها و چربی ها، قابل اکسترود نیستند.

اکثر اوقات، سویاهای پرچرب برای افت عوامل ضد مغذی موجود در سویاها، دفع می شوند؛ این عامل برای کنجاله های سویای امتحان شده هم صدق می کند. سویاهای پرچرب اکسترود شده، به طور معمول ماده ای گران قیمت اند لذا اگر درون خانه پرورش داده شوند و به شکل ارزان قیمت طبخ شوند ، می توانند به منشأ مناسبی از انرژی و پروتئین تبدیل شوند.

 

۶- پسمانده های نانوایی

در اثربخشی جیره طیور، بهره گیری از این ماده در خوراک، هم سودآور است هم زیان آور. پسمانده های نانوایی متشکل از مقدار زیادی ماده سرشار از نشاسته و چربی است نظیر اسپاگتی، کلوچه، نان، سیب زمینی خرد شده، انواع شیرینی و غیره. حتما بایستی مقدار نمک، شکر، نشاسته، روغن و چربی را بدانید تا علاوه بر اینکه مقدار درست آن ها را در فرمولاسیون خوراک بدانید، لاکن کیفیت آن ها را نیز بررسی کنید.

برخی از فرآورده ها، بهتر از بقیه می باشند که این امر، فقط به علت زیاد بودن کیفیت آن ها نیست بلکه به دلیل مخلوط مناسب تر مواد اولیه هم می باشد. من حیث المجموع، برای مرغ های گوشتی، نباید محصولی با لاکتوز و شکر کم استفاده کرد و پیشنهاد می شود از محصولاتی با روغن زیاد (با آنتی اکسیدان اضافه شده) و نشاسته، استفاده کرد.

 

مطلب بعدی درباره کنسانتره یا غذای متعادل است. در اینجا بخوانید (کنسانتره یا غذای متعادل).دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *