هضم غذا در طیور

وقتی جوجه از تخم بیرون می آید، به دلیل کمبود آنزیم در بدن جوجه، هضم غذا در طیور به خوبی پیش نمی رود. بعد از گذشت ۲ روز به مرور، آنزیم بیشتری در بدن طیور ایجاد و سیستم هضم رو به رشد خواهد بود. اکثر کار آنزیم بر پایه ی لیپاز صورت می گیرد، لیپاز آنزیمی است که درون زرده تخم وجود دارد و برای هضم چربی مناسب است.

بخشی از رشد طیور در هفت روز اول به دنیا آمدن ایجاد می شود که حدودا ۱۷ درصد را شامل می شود و طیور در این هفت روز میزان ۱۰ درصد بدن خود را به دست آورده است که این آمار نشان دهنده این است که طیور به سیستم هضم قدرتمندی برای مواد غذایی که مصرف می کنند نیاز دارد.

عملیات تکثیر آنزیم

اگر از Actigen برای جیره دهی به طیور استفاده شود، آنزیم به وجود آمده در روز های اول جوجه با تکثیر مناسبی ادامه خواهد داشت و این تکثیر بسیار مهم است زیرا که بسیار در هضم غذا در طیور و جذب مواد به بدن کمک می کند. در اوایل رشد جوجه که بدن قدرت رشد آنزیمی ندارد این تکثیر بسیار می تواند مفید واقع شود. که تاثیر مثبتی در انجذاب مواد مغزی دارد.
تحقیقات زیادی در مورد به وجود آمدن باکتری های روده ای در طیور شده است که در اکثر آن ها در مورد جوجه های جوان بوده است.

معمولاً در جیره دهی اوایل رشد طیور، مکمل های غذایی اضافه می شود که برای به وجود آمدن باکتری های مفید روده ای تاثیر بسزایی دارد؛ البته زمانی که جوجه ها در حال خوردن غذا هستند از محیط باکتری های مضر دریافت می کنند. باکتری های مفید در مقابل باکتری های مضری که از طریق خوردن غذا و آب دریافت می کنند با قدرت بیشتری همراه است که این مساله بسیار مهم است.

نکته بسیار ضروری در جیره دهی

تحقیقات تازه تر، نتایج مهمی در راستای به وجود آمدن باکتری های مفید روده ای البته به مساعدت مواد موجود در Actigen به ما می دهد و همینطور فواید آن در دوره های سنی جوجه ها به خصوص جوجه های جوان.

با توجه به اینکه جوجه هایی که تازه به دنیا آمده اند در طول مراحل رشد و نمو با خطرات محیطی بسیاری همراه هستند، استفاده از مکمل های غذایی بهترین کار برای کاهش تلفات به خصوص در اوایل رشد در روند هضم غذا در طیور است. به این گونه که باکتری های مفید روده ای با مسمومیت های به وجود آمده از صدمات سطح روده واکنش نشان می دهد و آن را سرکوب می کند و در نهایت باعث کاهش تلفاتی از جمله مرگ و میر می شود.

در نتیجه در اوایل رشد طیور، می بایست جیره دهی را جدی بگیریم و از مهارت ها و مکمل های مناسب برای افزایش رشد باکتری های مفید در روند هضم غذا در طیور استفاده کنیم.

 

مطلب بعدی درباره دستگاه گوارش طیور می باشد. در اینجا بخوانید (دستگاه گوارش طیور)دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *