۷ اصل مهم در پرورش جوجه در مرغداری

پرورش جوجه در مرغداری امری بسیار حائز اهمیت است و مرغداران موظف به تولید جوجه های مرغوب هستند. در این مطلب ۷ اصل مهم در مورد پرورش جوجه در مرغداری را مورد بررسی قرار می دهیم:

 

ظاهر

همه ی جوجه ها باید پر و بال تمیز، مرتب و یک اندازه داشته باشند و جوجه های یک روزه می بایست در قسمت سر و گردن پر داشته باشند. این پوشش برای محافظت در مقابل دما، زخم و هماهنگی با محیط برای رشد بسیار نقش دارد.

 

 

دما

یکی از عواملی که نشانگر دمای نامناسب در پرورش جوجه در مرغداری می باشد مرطوب بودن پر و یا کم پشت بودن پر جوجه ها است. دمای مناسب برای زمان خوابیدن روی تخم معمولا ۳۷٫۵ درجه سانتیگراد یا ۱۰۰ درجه فارنهایت می باشد که البته این دما برای مرغ هایی که تخم های کوچک دارند سرد و برای مرغ هایی که تخم های بزرگ دارند، گرم محسوب می شود.

دما برای هر نژاد جوجه و هر اندازه تخم متفاوت می باشد. از روی رطوبت، اندازه و حالت پر مرغ ها می توان دما را تنظیم کرد و همچنین با استفاده از دستگاه ovoscan می توان با بررسی دمای پوسته تخم مرغ، دمای محیط را تنظیم کرد.

 

رنگ

استفاده از پنجره های بزرگ در مرغداری می تواند باعث تفاوت در رنگ جوجه ها شود. همچنین درجه حرارت های مختلف برای هر گونه از مرغ ها می تواند دلیلی بر تفاوت رنگ در پرورش جوجه در مرغداری باشد.
شرایط نامناسب و زمان جمع آوری جوجه ها هم در رنگ جوجه ها بی تاثیر نیست.

 

سن

اگر سن طیور از حالت نرمال بیشتر شود، کیفیت پوسته تخم مرغ کم می شود و باعث شکستن تخم مرغ ها می شود و همچنین تخم ها در معرض آلودگی هایی مانند مدفوع قرار می گیرد.

 

نور

ذر طول دوره ی خوابیدن مرغ بر روی تخم مرغ عمل “کندلینک” یا همان نظارت با نور شمع برای تندرستی نطفه و عملیات نمو تخم انجام می شود. این مرحله با ساطع کردن نور به داخل تخم برای مشاهده کردن آنچه داخل تخم اتفاق می افتد انجام می شود. با این کار می توان نطفه های مرده و یا نطفه هایی که رشد نداشته اند را تشخیص داد و از بین برد.

 

ماشینی شدن تولید

انتقال جوجه ها معمولاً توسط ماشین و به صورت خودکار انجام می شود. این مرحله به دقت و توجه بسیار زیادی نیاز دارد که بدون مشکل انجام شود. نگه داری و تمیز نگه داشتن دستگاه ها نیز بسیار حائز اهمیت است.

 

واکسناسیون

این مرحله باید دقیقاً در زمان مشخص شده انجام شود و اگر از روش تزریق انجام می شود از مناسب ترین سوزن استفاده شود. اگر از طریق غذا صورت می گیرد محلول کاملا اندازه و به موقع انجام شود.

 

مطلب بعدی درباره مکمل زیبایی طیور می باشد. در اینجا بخوانید (کاروتینوئید، مکمل زیبایی طیور)پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *