چگونه بهترین بهره وری را در تغذیه و رشد جوجه ها داشته باشیم؟

پس از آن که جوجه از تخم بیرون آمد و تغذیه از طریق دهان به جوجه شروع شد، در تغذیه جوجه تغییراتی باید لحاظ گردد، بنابراین آخرین روزهای هچ و اولین روزهای های بعد از آن جزو مهمترین دوران تغذیه جوجه می باشد.

در روزهای ابتدایی تولد، دستگاه گوارش جوجه هنوز کامل نشده و توانایی هضم و تجزیه هر گونه غذا و مکمل غذایی را ندارد. پس از هچ دستگاه گوارش جوجه به سرعت زیادی در حال تغییر خواهد بود و در مدت زمان کوتاهی به توانایی هضم و جذب اکثر مواد غذایی و مکمل غذایی می رسد.

برخی از جوجه ها ممکن است دیرتر هچ شوند که این عامل به تغذیه نامناسب قبل از تولد و زمانی که زرده در حال جذب مواد غذایی است مربوط می شود.

عواملی که پس از هچ باعث می شود جوجه دیرتر دان شود مانند واکسیناسیون، مدت حمل و … باعث می شود جوجه به وزن کمتر و حساسیت بیشتر نسبت به عوامل بیماری زا شود. در این حالت به طور متوسط ۲ الی ۵ درصد از جوجه ها در هفته اول می میرند و جوجه های باقی مانده هم با رشد نه چندان خوبی به حیات ادامه می دهند که در نتیجه گله ای نه چندان خوب و با رشد غیر یکسان خواهیم داشت.

با این حساب که زمان پرورش کاهش تدریجی دارد و روزهای اولیه تغذیه مهم ترین روزهای تعیین کننده رشد و آینده جوجه است.”امروزه مدیریت تغذیه بخصوص در روزهای اول بیشترین اهمیت را از آن خود کرده است.”

بررسی تغذیه در دوران پس از جوجه کشی

همانطور که در بالا گفته شد روزهای قبل و بعد هچ، با توجه به اینکه مشخص کننده ماندگاری و آینده گله هستند، روزهای با اهمیتی است و باید به آن بیشترین توجه را داشت.

تغذیه اولیه که به صورت دهانی انجام می شود از نظر متابولیکی و فیزیولوژیکی، با استفاده از مواد مغذی که دارای چربی زیادی هستند و همچنین مواد مکمل که مملو از پروتئین و کربوهیدرات می باشند آغاز می شود.

تغییرات ناگهانی در سیستم گوارش طیور در آخرین روزهای قبل از هچ انجام می شود. مثلا وزن روده کوچک حیوان در روزهای اولیه انکوباسیون نسبت به وزن جنین ۱درصد می باشد که این نسبت در زمان هچ به ۳٫۵ درصد تغییر می کند. پرزهای روده و آنزیم های گوارشی دستگاه گوارش هم در همین زمان شروع به تولید می کنند.

پس از هچ پیش معده، سنگدان و روده کوچک رشد می کنند و پس از یک هفته بیشترین وزن را نسبت به سایر خواهند داشت.

همچنین پس از هچ، نوع انزیم گوارشی متغیر بوده و به ترکیب دان مربوط می شود.

قبل از اینکه جوجه متولد شود، مواد باقی مانده در کیسه زرده بیشترین انرژی را برای حیوان تا قبل از تغذیه دهانی تامین می کند.

کیسه زرده تقریبا ۲۰ درصد از وزن جوجه را در هنگام تولد دارد و به مرور بعد از سومین روز تولد از بین می رود.

 

این روند به دو صورت انجام می شود:

۱- به واسطه پرده کیسه زرده جذب می شود

۲- محتوای داخل کیسه به درون روده می ریزد

 

چه عاملی باعث هضم و جذب دان می شود؟

با توجه به تغییر و تحولاتی که در سیستم گوارش در دوران قبل و بعد از هچ انجام می شود و تغییراتی که برای کیسه زرده از لحاظ فیزیولوژیکی به وجود می آید و همچنین نوع فعالیت باعث هضم و جذب دان می شود.

همانطور که می دانید روده مهمترین بخش از سیستم گوارش جوجه می باشد بنابراین هرچی زودتر می بایست آمادگی های لازم به منظور بهره گیری هرچه بیشتر و تسریع در رسیدن به دان انجام شود و تا جایی که امکان دارد پتانسیل ژنتیکی حیوان و همچنین مقاومت آن در برابر مریضی ها و بیماری ها را افزایش داد.

بررسی تغذیه در دوران پس از هچ

وقتی هچ به حداکثر خود رسیده باشد و تقریبا بیشتر تخم ها باز شده باشد، بیرون آمدن جوجه را شاهد هستیم. با در نظر گرفتن این که زمان بیرون آمدن جوجه ها متفاوت می باشد و همچنین مدت زمانی که جوجه ها به مرغداری انتقال داده می شوند، گاهی جوجه ها تا دو الی سه روز بدون آب و دان سپری می کنند. حال اگر پس از رسیدن به مرغداری همچنان تغذیه صورت نگیرد شاهد تلفات بسیاری در میان جوجه ها، غیر یکنواخت بودن آن ها، کاهش مقاومت آن ها در برابر بیماری ها و همچنین کاهش وزن گله خواهیم بود.

توجه: هرچه زودتر می بایست تغذیه جوجه در این دوران انجام شود و اگر این تغذیه به موقع و با مدیریت مناسب انجام شود با افزایش اشتها و رشد بیشتر، پرورش انجام خواهد شد.

بررسی تغذیه در دوران جنین

اگر می خواهید زمان پرورش کاهش پیدا کند و وزن جوجه به صورت چشم گیری افزایش یابد، دوران تغذیه در زمان جنین را نیز جدی بگیرید. با تزریق مکمل های غذایی نظیر اسیدهای آمینه و کربوهیدرات ها به درون کیسه آمنیون می توانید به نتایج مطلوب ذکر شده برسید (این عمل در واقع از طریق دهان به داخل سیستم گوارشی حرکت می کند) که در نهایت باعث آماده شدن جوجه برای بعد از تولد می شود.

به طور خلاصه ۳ عامل اصلی که باعث می شود تغذیه در هنگام جنین مهم تلقی شود:

۱- کاهش هزینه تولید

۲- بهبود عملکرد جوجه

۳- افزایش مقاومت در برابر عفونت های روده ای

خلاصه مطلب

۱- رساندن انرژی به کیسه زرده برای رشد کافی نیست و تمامی نیازهای حیوان را در دوران بعد از هچ برآورده نمی کند.

۲- تغذیه جوجه بعد از هچ نباید با تاخیر همراه شود، در صورت تاخیر گله با مشکلات بسیاری روبرو خواهد شد.

۳- بهبود عملکرد گله ، رشد گله و کاهش هزینه های تولید به مدیریت درست تغذیه حیوان (از اولین لحظه) بستگی دارد.

۴- در هفته های اول که هفته های حساسی هستند استفاده از دان و مکمل های غذایی تاثیر زیادی در توان ژنتیکی گله بخصوص گله های اصلاح شده امروزی دارد.

۵- با توجه به آزمایشات انجام شده و نتیجه گیری ها، تغذیه حیوان در دوران قبل از تولد بسیار حائز اهمیت است و تاثیر مستقیم روی رشد و دوران بعد از تولد دارد.

 

 

مطالب مرتبط:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *